Potrzebopedia Child

Harmonii

Potrzeba harmonii to dążenie do zachowania spokoju, porządku wewnętrznego, równowagi w relacjach z innymi ludźmi i otaczającym światem. Osoby, które mają tę potrzebę, starają się unikać konfliktów, stresu albo niepokoju, dążąc do stanu wyciszenia oraz równowagi w swoim życiu. Warto zaznaczyć, że potrzeba harmonii jest bardzo indywidualna i zróżnicowana. Dla jednych harmonia oznacza ciszę lub samotność, dla innych zaś wiąże się z bliskością, czasem spędzanym pośród innych.

3 Comments

 • Artur ze Słubic

  2023-04-13

  Opis potrzeby bardziej pasuje mi do potrzeby Ciszy niż Harmonii. Harmonia to stan zrozumienia. że była ona podczas pierwszego podziału przeciwstawnych sił. Zauważam u siebie czasami potrzebę Harmonii, lecz wiem, że nie da się jej zaspokoić przez unikanie konfliktów. Potrzebę zaspokajam drogą Akceptacji w pełnej Szacunku postawie do zaistniałego konfliktu. Cztery kroki porozumienia bez przemocy dadzą mi szansę na zrozumienie Konfliktu i jednocześnie szansę na zaspokojone Harmonii.

  Reply
 • Dorota

  2023-04-20

  Dla mnie blisko równowagi, balansu. Harmonia pomiędzy pracą, a odpoczynkiem. Harmonia też, jako zrozumienie ze strony otoczenia, czyli blisko empatii. Harmonia jako uporządkowana przestrzeń,, np tyle ozdób ile trzeba, żeby poczuć się komfortowo w pomieszczeniu, żeby nie czuć przytłoczenia dodatkami, które rozpraszają uwagę i dają poczucie braku harmonii. Podobnie z kolorami i fakturami ubrań 😀

  Reply
 • Ewelina

  2023-10-06

  poczucie, że „wszystko gra”

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI