Potrzebopedia Child

Pewności

Potrzeba pewności wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji. Dążymy do poczucia kontroli
nad swoim życiem, do przewidywania i zarządzania sytuacjami, które nas dotyczą.

Zaspokojenie tej potrzeby jest ważne dla naszego samopoczucia oraz dobrego funkcjonowania, ponieważ kiedy czujemy się pewni siebie, jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania rozmaitych działań (co może przyczynić się
do naszego rozwoju i zdobywania nowych osiągnięć).

Brak potrzeby pewności może wprowadzać stan niepewności, niepokoju i lęku, wpływając na nasze funkcjonowanie,
a także relacje z innymi.

Ważne jest, aby rozwijać swoje poczucie pewności poprzez zdobywanie wiedzy, umiejętności, planowanie, jak również podejmowanie działań, które przyczyniają się do naszego rozwoju i zdobywania osiągnięć. Warto budować swoją samoakceptację oraz akceptację dla innych, ponieważ to może przyczynić się do naszej pewności siebie i dobrych relacji z innymi.

1 Comment

 • Maja

  2024-04-22

  Wzięłam dzisiaj udział w warsztacie, podczas którego doświadczyłam bardzo głębokiego kontaktu ze sobą i z życiem. Czułam się po nim bardzo napełniona i radosna i kiedy sobie zaczęłam sprawdzać zaspokojone potrzeby, okazało się, że w bardzo dużym stopniu miałam zaspokojoną właśnie potrzebę pewności. Opisałam to wręcz jako „napełniające poczucie pewności – pewności tego co mi się myśli, pewności kierunku, pewności SIEBIE jako wsparcia dla samej siebie”.

  A więc dzielę się tą niecodzienną strategią, albo może jakąś współzależnością potrzeb: kontaktu ze sobą, bliskości ze sobą, głębi, a potrzebą pewności i zaufania.

  A strategia to taniec lub raczej ruch intuicyjny z bardzo dobrym prowadzeniem i dobrze dobraną muzyką (u mnie te dwa ostatnie czynniki miały duże znaczenie, bo mam dużo doświadczeń z ruchem intuicyjnym, w których się takie rzeczy nie wydarzały).

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI