Potrzebopedia Child

Porządku

Potrzeba porządku to wewnętrzna potrzeba, która może dotyczyć różnych obszarów życia, takich jak: przestrzeń, czas, myśli, emocje czy działania. Obejmuje ona dążenie do uporządkowania i zorganizowania swojego otoczenia, a także uregulowania swojego czasu, myśli oraz działań w sposób logiczny i skuteczny.

Potrzeba porządku wynika z potrzeby bezpieczeństwa psychicznego i poczucia kontroli nad swoim życiem. Odpowiednio zorganizowane otoczenie, harmonogram dają poczucie stabilności, porządku, co może zmniejszyć stres, niepokój.

Dla niektórych osób potrzeba porządku może mieć duże znaczenie w codziennym życiu. 

Głębiej – odnosi się ona do zasad i wzorców, które rządzą strukturą, a także funkcjonowaniem wszechświata.

W niektórych systemach filozoficznych, np. kosmiczny porządek odnosi się do harmonii, a także równowagi pomiędzy różnymi elementami wszechświata, takimi jak: słońce, księżyc, gwiazdy, czy planety. W tych systemach, każdy element odgrywa określoną rolę w utrzymywaniu równowagi i porządku we wszechświecie.

Inne tradycje filozoficzne skupiają się bardziej na idei kosmicznego porządku, jako ostatecznej rzeczywistości, która rządzi całą egzystencją. W takich systemach, kosmiczny porządek odnosi się do fundamentalnych prawd oraz zasad, które kształtują rzeczywistość, ustanawiając porządek we wszechświecie.

Mimo, że różne kultury i filozofie mają swoje własne wyobrażenia kosmicznego porządku, uniwersalnym elementem jest przekonanie, że wszechświat podlega określonym zasadom, wzorcom, które rządzą jego strukturą i funkcjonowaniem.

Zobacz także potrzeby: sensu,, harmonii, równowagi, jedności, struktury, świadomości bezpieczeństwa emocjonalnego, bezpieczeństwa fizycznego

Potrzebopedia będzie elementem bezpłatnej empatycznej aplikacji!

Dowiedz się więcej TUTAJ

2 Comments

 • Olga

  2023-04-24

  Zaspokajam tę potrzebę przez budowanie struktury nawyków, porządkujących mój dzień i dającym mu ramy.

  Reply
 • Ewelina

  2023-10-06

  Każdego dnia dążę do stanu,
  w którym mogę poczuć, że wszystko jest w porządku…
  czasem sprzątam by było w porządku
  czasem w porządku jest niesprzątanie
  robię porządki w głowie
  odkrywam porządek w sercu
  to dla mnie bardzo w porządku 🙂

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI