Potrzebopedia Child

Niezależności

Potrzeba niezależności to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, która dotyczy dążenia do posiadania swobody w podejmowaniu decyzji i działań, niezależności od wpływu innych ludzi i okoliczności zewnętrznych. Jest to potrzeba autonomiczności i samodeterminacji. Zaspokojenie potrzeby niezależności może prowadzić do większego poczucia wolności i kontroli nad swoim życiem, a także do większej satysfakcji z podejmowanych decyzji i osiąganych celów. Człowiek czuje się wolny, gdy ma swobodę w wyborze swojej drogi życiowej, pracy, relacji z innymi ludźmi i podejmowania decyzji.

Brak niezależności może prowadzić do poczucia uwięzienia, frustracji, bólu emocjonalnego i niezadowolenia z życia. Może to również wpłynąć negatywnie na nasze relacje z innymi ludźmi, ponieważ może prowadzić do poczucia zależności i niemożności osiągnięcia równości w relacjach międzyludzkich.

Ważne jest, aby szanować potrzebę niezależności u siebie i u innych ludzi, a także poszukiwać sposobów na jej zaspokojenie w sposób, który nie szkodzi innym ludziom ani naszemu otoczeniu.

Zobacz także potrzeby: wolności, przestrzeni, kontaktu z własną wartością, celu, współzależności

Pytania pomocnicze:
– jakie mam przekonania nt. spełniania oczekiwań innych osób?
– czy na koniec życia będę czuć satysfakcję z realizacji swoich marzeń i celów, czy żal z życia opartego o spełnianie oczekiwań innych osób?

Książki nt. tej potrzeby:
– Odwaga bycia nielubianym Ichirō Kishimi
– Wolność od znanego Jiddu Krishanmurti
– Zdrowie Emocjonalne Osho
– 7 Nawyków Skutecznego Działania Stephen Covey

Potrzebopedia będzie elementem bezpłatnej empatycznej aplikacji!
Dowiedz się więcej TUTAJ

6 Comments

  • Maggy

    2023-04-13

    Zachowanie niezależności jest osią mojego życia! A najbardziej zaczęłam jej doświadczać, a właściwie uczyc się jej pojmowania, jako matka, np. Noe nakazując dzieciom chodzenia do szkoły, pozwalając na całkowitą dowolność wyboru tego czym chcą się zajmować – wtedy poczułam czym jest moja potrzeba niezależności. Reszta to uczenie się stawiania granic, gdy czuję, że moja niezależność jest zagrożona.

    Reply
  • Beata

    2023-04-13

    Potrzeba niezależności jest dla mnie jedną z najbardziej żywych. Zaspokajam ją dokonując własnych niezależnych decyzji w życiu codziennym. Jeśli czuję nacisk, że coś ,,muszę,, to staram się znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego chcę to zrobić? Jeśli nie znajduję odpowiedzi, po prostu tego nie robię

    Reply
  • tosia

    2023-04-13

    Ja potrzebę niezależności spełniam mówiąc „nie” I słuchając samej siebie.

    Reply
  • Daniel

    2023-04-13

    Lubię wybierać czym zajmę się w jakiej kolejności pracując nad projektem w pracy.

    Reply
  • Gustaw

    2023-10-13

    Niezależność to samodzielne decydowanie o własnej wartości.

    Reply
  • Gustaw Choroszyński

    2023-10-16

    Jeżeli zdecydujemy się postrzegać wszystko co słyszmy i widzimy jako prośbę o zaspokojenie potrzeb (nawet jeżeli to może wydawać się nieprzyjemne, albo budzące opór czy lęk), zamiast słyszenia żądań czy ataków, stawiamy się na pozycji równej z naszym rozmówcą. Innymi słowy, nie dajemy rozmówcy stworzyć relacji pionowej, w której ktoś jest na górze, a ktoś jest na dole, pozostajemy w relacji poziomej, w której jesteśmy równi i w której dbamy o swój interes z szacunkiem do interesu innych (interes = potrzeby).

    By być niezależnym wpływaj na to jak postrzegasz swoje relacje, nie masz wpływu na to jak się zachowują, ani jak je postrzegają inni, ale wybór jak Ty je postrzegasz oraz czy reagujesz na ,,zaczepki” pozostaje w Twoich rękach.

    Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI