Potrzebopedia Child

Skupienia

Potrzeba skupienia to potrzeba, która dotyczy koncentracji uwagi na wykonywanej czynności lub zadaniu, a czasami wyłącznie na byciu, poprzez koncetnrację na naszych uczuciach i doznaniach w ciele. Osoby z wysoką potrzebą skupienia potrzebują odpowiednich warunków do skupienia uwagi na tym, co robią, aby osiągnąć pełną efektywność i skuteczność w swoich działaniach.

Potrzeba skupienia jest ważna w wielu sytuacjach życiowych, takich jak wykonywanie pracy, nauka, czy uprawianie sportu czy medytacja. Wymaga ona od jednostki skupienia uwagi na konkretnym zadaniu lub celu, a także ignorowania innych bodźców i czynników, które mogą odciągać uwagę.

Dla wielu osób, spełnienie potrzeby skupienia jest ważne dla osiągnięcia poczucia kontroli nad sytuacją oraz poprawy wydajności i skuteczności w działaniach. Jednocześnie, brak możliwości skupienia uwagi i ciągłe rozpraszacze mogą prowadzić do poczucia frustracji i zmniejszonej produktywności.

W dzisiejszym świecie, w którym jest wiele bodźców i informacji konkurujących o naszą uwagę, potrzeba skupienia jest coraz ważniejsza i wymaga umiejętności zarządzania własnym czasem i uwagą, aby osiągnąć pełną efektywność w wykonywanych zadaniach.

Zobacz także potrzeby: snu, celu, efektywności, kontaktu, ciszy, uważności

Pytania pomocnicze:

Co jest najważniejsze w tym momencie?

Jaka jest jedna rzecz, na której mogę się teraz skupić?

5 Comments

  • Gustaw

    2023-04-26

    swoją potrzebę skupienia zaspokajam codzienną praktyką medytacji. Siadam z zamkniętymi oczami i obserwuję oddech, przepływający przez dziurki od nosa. Mogę się w trakcie rozpraszać ale to nic nie szkodzi, bo de facto ta praktyka to uczenie się wracania do skupienia – tak twierdzą naukowcy, którzy obserwują wyraźną poprawę koncentracji u badanych po ok. 8 tyg. takiej praktyki przez ok 13 min. dziennie.

    Reply
  • Gustaw

    2023-04-26

    Kolejną strategią jest czytanie, gdy czytam książki, to zaspokajam potrzebę skupienia i dodatkowo utrzymuje się to na wiele godzin po skończeniu czytania

    Bardzo też pomaga mi tryb samolotowy albo nieprzeszkadzać w telefonie, szczególnie w pierwszej części dnia staram się unikać telefonu albo przynajmniej mediów społecznościowych i to bardzo poprawia moją jakość skupienia.

    Dobry jakościowo sen to również podstawa skupienia. Gdy jestem niewyspany to zdecydowanie gorzej działa moja koncentracja i trudniej jest mi uzyskać zadawalającą jakość skupienia.

    Reply
  • Marek

    2024-10-29

    Dbam o skupienie, stosując techniki zarządzania czasem, jak metoda Pomodoro.

    Reply
  • Kasia

    2024-10-29

    Potrzebę skupienia zaspokajam, gdy organizuję swoje miejsce pracy i eliminuję rozpraszacze.

    Reply
  • Tymek

    2024-10-29

    Wyznaczam konkretne cele na każdy dzień, by lepiej się skoncentrować

    Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI