Potrzebopedia Child

Powietrza

Potrzeba powietrza to jedna z najważniejszych potrzeb fizjologicznych organizmów żywych. Bez dostępu do powietrza nie byłoby możliwe utrzymanie życia. Organizmy oddychają powietrzem w celu pobrania tlenu, który jest niezbędny do procesów metabolicznych, zachodzących w organizmie, a jednocześnie usuwają z niego dwutlenek węgla, będący produktem ubocznym tych procesów. Dostępność czystego powietrza ma również wpływ na funkcjonowanie organizmu, jego zdrowie i samopoczucie, dlatego jest to ważna potrzeba, również z punktu widzenia dobrostanu psychicznego.

2 Comments

 • Danuta

  2023-04-13

  Moje strategie zaspokajania potrzeby powietrza to przede wszystkim spacer, szczególnie w lesie, a jak msm możliwość to nad morzem, rzeką, jeziorem, chodzenie po górach. Lubię też iść pod wiatr, on sam wtedy (byle nie za mocny) wtłacza powietrze do płuc. W pomieszczeniach – wietrzenie, najlepiej, gdy na zewnątrz jest chłodniej. I jeszcze jedna mniej oczywista strategia, gdy przez dłuższy czas miałam kłopoty z oddychsniem. Byla to wizyta u lekarza, dostałam leki, które pomogły i na zajęte zatoki, i na alergiczne opuchnięcie. Teraz cieszę się na nowo powietrzem 🙂

  Reply
 • Dorota

  2023-04-17

  Spacery, wietrzenie pomieszczeń, niższa temperatura do spania, cwiczenia na pogłębianie oddechu i „otwieranie” klatki piersiowej.

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI