Potrzebopedia Child

Uważności

Potrzeba uważności to potrzeba, która dotyczy zdolności do skupienia uwagi na bieżącym momencie, w sposób uważny i nieoceniający. Dzięki niej podejmujemy działania z pełną świadomością, obecnością i akceptacją.

Potrzeba uważności jest związana z poczuciem spokoju i równowagi emocjonalnej, a także z potrzebą redukowania stresu i niepokoju. Osoby z wysoką potrzebą uważności często angażują się w praktyki medytacyjne, jogę, czy inne formy treningu umysłu, które pomagają im zwiększyć swoją zdolność do skupienia uwagi na teraźniejszości.

Jednocześnie, zbyt niski poziom potrzeby uważności może prowadzić do nadmiernego zanurzenia się w myślach o przeszłości lub przyszłości, a także do niezdrowego radzenia sobie ze stresem, takiego jak unikanie lub ucieczka od nieprzyjemnych doświadczeń. Dlatego ważne jest, aby zaspokajać tę potrzebę poprzez praktykowanie uważności w codziennym życiu, co może prowadzić do poprawy zdrowia psychicznego i emocjonalnego, a także zwiększenia ogólnej jakości życia.

W dzisiejszym świecie, w którym zalewa nas wiele bodźców i informacji, potrzeba uważności jest szczególnie ważna. Jednocześnie, aby osiągnąć pełne zaspokojenie tej potrzeby, ważne jest, aby angażować się w różne formy praktyk uważności, takie jak medytacja, joga, czy mindful eating, oraz rozwijać swoją zdolność do skupienia uwagi na bieżącym momencie.

1 Comment

  • Agnieszka

    2023-04-13

    Potrzeba uważności wiąże się dla mnie ze spowolnieniem, zatrzymywaniem, dostrzeganiem szczegółów. Często na spacerach funduję sobie takie chwile z obserwowaniem fragmentów przyrody – struktury, faktury, kolorów, to bardzo wyciszająca medytacja, która działa jak tonizująco na ciało i umysł.

    Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI