Potrzebopedia Child

Ruchu

Potrzeba ruchu to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, wynikająca z biologicznej natury organizmu. Polega na potrzebie poruszania ciałem w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb, takich jak: zdobywanie pożywienia, przemieszczanie się w celu pracy, odpoczynku, zabawy, kontaktu z innymi ludźmi, regulacji emocji itp. Ruch jest ważnym elementem utrzymywania zdrowia fizycznego i psychicznego, poprawia kondycję, przyspiesza przemianę materii, wpływa pozytywnie na nastrój, a także samopoczucie. Brak ruchu może prowadzić do różnych dolegliwości, np.: otyłości, chorób układu krążenia, depresji, problemów z koncentracją.

5 Comments

 • Magda

  2023-04-13

  Intencjonalnie zaspokajam potrzebę ruchu poprzez ćwiczenia i spacery. W pracy robię to poprzez wstanie od biurka i przejście po budynku, np. po kawę lub w jakimkolwiek innym celu.

  Reply
 • Dorota

  2023-04-13

  Kiedyś oczywista potrzeba realizowana spontanicznie, od niedawna zapominam lub nie mam motywacji, i w krótkim czasie odczuwam skutki: źle śpię, jestem smutna, bez energii. Teraz basen, rower, lub choćby spacer bardzo mi pomaga poczuć się lepiej.

  Reply
 • tosia

  2023-04-13

  Potrzebę ruchu spełniam chodząc codziennie na długie spacery z psami.

  Reply
 • Artur ze Słubic

  2023-04-13

  Codzienną potrzebę ruchu realizuję zaraz po pobudce. Może być to Joga lub inna forma rozbudzenia ciała w czasie od 15-30 minut. Kiedyś 2 razy, lecz teraz tylko raz w tygodniu 2 godzinne sesje praktykowania Jogi.

  Reply
 • Joanna

  2023-04-16

  Złapałam się na tym, że pracując z domu nie wstaję od biurka przez długie godziny – teraz staram się wykorzystać 5 min przerwy na załadowanie zmywarki lub pralki – zawsze to trochę skłonów i przysiadów przy okazji 🙂

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI