Potrzebopedia Child

Spontaniczności

Potrzeba spontaniczności jest silnym pragnieniem bycia naturalnym, autentycznym i swobodnym w zachowaniach oraz działaniach. Obejmuje ona chęć wyrażenia swoich myśli i emocji w sposób spontaniczny, bez obaw o ocenę innych ludzi.

Spontaniczność to także sposób bycia w kontaktach z innymi ludźmi, który charakteryzuje się brakiem sztuczności i przesłaniań. Osoby, które mają silną potrzebę spontaniczności, często odczuwają dyskomfort w sytuacjach, gdy muszą zachować się zgodnie z oczekiwaniami innych ludzi lub kiedy muszą przestrzegać określonych reguł i norm społecznych.

Dla wielu osób potrzeba spontaniczności jest kluczowa dla ich zadowolenia z życia, ponieważ pozwala na wyrażanie siebie i bycie sobą bez żadnych ograniczeń czy obaw. Jednakże, dla innych może to być trudne, szczególnie w sytuacjach społecznych, gdzie oczekiwania innych ludzi są silne.

Zobacz także potrzeby: autentyczności, szczerości, wyrażania siebie, przestrzeni

Pytania pomocnicze: czy uwzględniasz w swoim planie czas na spontaniczne propozycje?

Potrzebopedia będzie elementem bezpłatnej empatycznej aplikacji!
Dowiedz się więcej TUTAJ

3 Comments

 • Olek

  2023-05-01

  Zostawiam sobie przestrzeń w planowaniu, która pozwoli mi na nieprzewidziane propozycje znajomych.

  Reply
 • Gustaw

  2023-05-01

  ,,jestem na tak!” czasami, kiedy chcę zaspokoić potrzebę spontaniczności zgadzam się na wszystkie nadążające mi się okazję i realizuje wszystkie prośby jakie mają do mnie ludzie.

  Pomaga mi również planowanie i świadomość mojego celu, gdy wiem, że spontaniczna aktywność nie będzie kosztem moich priorytetów mogę z niej czerpać więcej radości.

  Reply
 • Gustaw

  2023-05-01

  Zaspokajam tę potrzebę przede wszystkim podejmując decyzje w zgodzie ze swoją intuicją. Czasami po prostu czuję, że coś jest OK i się na to godzę albo w drugą stronę, czuję, że jest nieok i z tego rezygnuję. Gdy wysłucham głosu intuicji to zawsze czuję, że moja potrzeba spontaniczności jest zaspokojona.

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI