Potrzebopedia Child

Celu

Potrzeba celu dotyczy pragnienia poczucia celowości w swoim życiu, związanej m.in. z: realizacją indywidualnych marzeń, osiągnięciem określonych wyników, czy też służeniem wyższym celom, takim jak, na przykład wspieranie innych ludzi czy środowiska naturalnego.

Posiadanie celów pomaga nam w kierowaniu swoim życiem oraz w podejmowaniu działań nakierowanych na osiągnięcie zamierzonych efektów. Dzięki temu, że wiemy, na co chcemy poświęcić swoją energię i czas, możemy skupić się na działaniach, które zaowocują satysfakcją, a także poczuciem osiągnięcia czegoś ważnego.

Zobacz też potrzeby: sensu, samorozwoju, porządku, struktury, uznania, osiągnięć.

Pytania pomocnicze:

Co sprawia, że czujesz się żywa/y i spełniona/y w życiu?
Jeśli nie musiał(a)byś martwić się o pieniądze, a twoje umiejętności, edukacja i doświadczenie nie miałyby znaczenia, to co byś chciał(a) robić w życiu?
Co chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych 5 lat?
Po czym poznasz, że cel został osiągnięty?


Potrzebopedia będzie elementem bezpłatnej empatycznej aplikacji!
Dowiedz się więcej TUTAJ

1 Comment

 • Gustaw

  2023-04-12

  Ja tą potrzebę zaspokajam przez określanie sobie mierzalnych i wykonalnych celów. Zadaję sobie pytania co jest do zrobienia i na kiedy. W zaspokajaniu tej potrzeby pomaga mi również świadomość kim jestem, jakie są moje marzenia oraz jakie jest moje powołanie – gdy mówimy o głębszych celach, typu cel życia 🙂

  W określeniu swoich życiowych celów bardzo pomocne okazały się szczególnie 2 książki: 7 Nawyków Skutecznego Działania Covey’a oraz Jedna Rzecz Gary Keller, Jay Papasan <– ta jest duuużo lżejsza i krótsza.

  Covey jest dla osób, które zamierzają podejść do lektury jak do studiów, poświęcić na to parę tygodni i codziennie uczyć się i robić ćwiczenia 🙂

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI