Potrzebopedia Child

Snu

Sen jest naturalnym procesem, który pomaga nam regenerować organizm i odpocząć po aktywnościach dnia. Podczas snu mózg przetwarza informacje, których nie udało mu się przetworzyć w ciągu dnia, a także tworzy nowe połączenia między neuronami, co jest kluczowe dla procesów uczenia się oraz zapamiętywania. Sen pomaga regulować funkcje metaboliczne, hormonalne, jak również immunologiczne organizmu. Wystarczająca ilość snu jest zatem ważna dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Z kolei odpoczynek to wewnętrzne pragnienie, które motywuje nas do szukania okazji do regeneracji sił, czy wyciszenia umysłu po trudach codzienności, stresie albo wysiłku. Odpoczynek może przybrać różne formy – od snu i wypoczynku fizycznego, po zajęcia relaksacyjne, medytację, czy oddawaniu się pasjom. Brak regularnego odpoczynku może prowadzić do przeciążenia organizmu, osłabienia zdrowia i fizycznego wyczerpania.

3 Comments

 • tosia

  2023-04-13

  Mam zawsze swoją rutynę wieczorną dzięki której odpoczywam i mogę łatwo wejść w sen.

  Reply
 • Daniel

  2023-04-13

  Staram się pamiętać o przynajmniej 8h snu dziennie.

  Staram się w ciągu dnia planować tak dzień, żeby sobie pozwolić na drzemkę 15-60 minut.

  Reply
 • Gustaw

  2023-05-02

  Może to wydawać się śmieszne, ale gdy kładę się do łóżka to staram się skupić na zasypianiu i to jedyne co robię. Po kilku latach nauczyłem się zasypiać w parę chwil.

  Oprócz tego jak jestem za bardzo pobudzony to stsuję metodę ,,czarne-białe”, czyli na wdech wizualizuję sobie czarny obraz, a na wydech biały – u mnie się sprawdza i zasypiam w trymiga.

  Oprócz tego dbam by kłaść się +-1h o tej samej porze.

  Jak chcę się wyspać to nie piję kawy ani herbaty i po prostu wcześniej kładę się do łóżka.

  A najlepszy sen mam zawsze po jakichś aktywnościach fizycznych typu scianka, spacer, siłownia, rower.

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI