Potrzebopedia Child

Prostoty

Potrzeba prostoty to pragnienie uproszczenia życia, tak, aby móc skupić się na rzeczach istotnych i zredukować ilość informacji oraz bodźców, które zbytnio obciążają umysł. Osoby z wysoką potrzebą prostoty preferują oszczędny w środkach/formach: styl życia, pracy, ubiór, czy wystrój wnętrz.

Zaspokajanie potrzeby prostoty może przyczyniać się do: większego skupienia, koncentracji, efektywności, wydajności w pracy, jak również do ograniczenia stresu oraz chaosu w codziennym życiu. Osoby zaspokajające tę potrzebę wolą proste rozwiązania, które są łatwe do zrozumienia i zastosowania.

Niezaspokojenie potrzeby prostoty może prowadzić do uczucia przytłoczenia, stresu, nadmiernego skomplikowania życia, podejmowania zbyt wielu decyzji (co może wpłynąć na obniżenie ich skuteczności).

Potrzeba prostoty może być związana z potrzebą harmonii, ponieważ uproszczenie relacji oraz działań pomaga zachować spokój i życiową równowagę. Potrzeba prostoty często wiąże się również z potrzebą wolności – unikaniem zbyt wielu zobowiązań, zachowaniem swobody, a także elastyczności w podejmowaniu decyzji i działań.

Zobacz także potrzeby: efektywności, harmonii, skupienia, osiągnięć, porządku

Pytania pomocnicze:
Jaka jest jedna rzecz, która jak zostanie zrobiona to wszystko inne stanie się nie istotne albo mniej ważne?

Potrzebopedia będzie elementem bezpłatnej empatycznej aplikacji!
Dowiedz się więcej TUTAJ

4 Comments

 • Agnieszka

  2023-04-14

  Prostota to dla mnie wybór – czego naprawdę potrzebuję, a co jest zbędne lub jest nadmiarem. To również poczucie, że życie tym lepsze, im mniej się je komplikuje.

  Reply
 • Gustaw

  2023-04-20

  Zaspokajam tę potrzebę skupiając się na jednej rzeczy, na kolejnym kroku do wykonania, na kolejnym oddechu do wzięcia. Gdy udaje mi się utrzymać uwagę na teraźniejszości i doraźnych wyzwaniach, życie jest dużo prostsze.

  Reply
 • Gustaw

  2023-04-20

  Wczoraj zdałem sobie sprawę, że ostatnie dni były dla mnie pod znakiem ,,obowiązków”, gdy zobaczyłem, że tęsknię za prostotą, uznałem, że ,,odbiję sobie” jak skończę projekt. Za miesiąc.

  Gdy powiedziałem to nagłos, nie mogłem wyjść ze zdumienia, że wpadłem na tak absurdalny pomysł, by żyć pozbawiony prostoty przez tyle czasu! Gdy tylko to sobie uświadomiłem, zadałem sobie pytanie co sprawiłoby mi radość już dziś? Była to aktywność na powietrzu, spacer, albo bieg. I tak zaspokoiłem dziś swoją potrzebę prostoty.

  Reply
 • Gustaw

  2023-04-20

  Gdy zapominam o prostocie to wracam do kilku książek, które mi ją skutecznie przypominają: Cud Uważności – Thich Nhat Hanh albo Esencjalista – Greg McKeown

  Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI