Potrzebopedia Child

Ochrony przed bólem

Potrzeba ochrony przed bólem to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, która polega na unikaniu lub łagodzeniu bólu, zarówno fizycznego, jak również emocjonalnego. Ból jest sygnałem, że coś jest nie w porządku, co wymaga naszej uwagi i reakcji. Dlatego ochrona przed bólem jest istotna dla utrzymania zdrowia oraz dobrej kondycji psychicznej. Może się ona przejawiać na różne sposoby, w zależności od rodzaju bólu i jego przyczyny, np.: poprzez unikanie sytuacji, które mogą powodować ból, stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, korzystanie z terapii fizjoterapeutycznej lub psychologicznej, czy też dbanie o swoje zdrowie oraz higienę życiową.

4 Comments

  • Magda

    2023-04-13

    korzystanie z wizyt u fizjoterapeuty po urazie

    Reply
  • tosia

    2023-04-13

    Potrzebę Ochrony przed bólem spełniam starając się regularnie badać i obserwac uważnie skąd biorą się różne dolegliwości by na przyszłość unikać pewnych substancji/kosmetyków itd

    Reply
  • Artur ze Słubic

    2023-04-13

    Hmm.. Ból nie zawsze jest niepożądany lub niespodziewany. Właśnie ustaliłem że ogólnie to mam potrzebę unikania bólu i ubiorę ochronne rękawiczki by przenieść np. gorący garnek. Codziennie praktykuję uważność by ciało nie doznało jakiejkolwiek kontuzji. Jednakże wiem, że są takie rodzaje bólu, których uniknąć trudno i się ich po prostu spodziewam np. bolące mięśnie po treningu czy mocnym masażu. Podczas praktykowania Jogi, ból można nawet uznać za pożądany ponieważ wiadomo, że dotarło się do pewnej granicy a następnie doznać radości, że można ten ból rozpuścić Świadomością.

    Reply
  • Sonia

    2023-04-19

    Moja metoda: fizyczny ból – Apteczka menstruacyjna (no-spa, no-spa zastrzyki, ketonal, pantoprazol 20 mg przed ketonalem czy ibuprofenem). Nie bać się wziąć wolne w pracy. Przed podróżami poza Unią – też przygotowanie apteczki pierwszej pomocy. Profilaktyka chorób, badania, dobre odżywianie, ruch, strategie pracy żeby podtrzymać siebie w starości.
    Psychologiczny ból – dziennik, wypisać co martwi, wygadać się, pogadać z psychologiem, poczytać jak inni sobie dają radę w tej czy innej sytuacji. Nie unikać konfliktów, jeśli przyniosą pozytywne dla samopoczucia skutki; asertywność; nie iść najłatwiejszą ścieżką żeby nie doznać bólu w przyszłości. Jeśli ból zaczyna być agresją – sport, szybkie skoki, aktywna joga, bicie ściany w rękawiczkach bokserskich, sterami się wywołać płacz. Jeżeli ból idzie w depresje – szukam wsparcia u innych, przypominam co osiągałam, czytam i oglądam miłe rzeczy, idę spać.

    Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI