Potrzebopedia Child

Kreatywności

Potrzeba kreatywności dotyczy chęci wyrażania siebie w innowacyjny, oryginalny sposób. Wiąże się
z tworzeniem nowych pomysłów, rozwiązywaniem problemów w nietypowy sposób, wykorzystywaniem
wyobraźni czy eksperymentowaniem z nowymi ideami.

Zaspokojenie tej potrzeby może przyczynić się do naszego rozwoju i samorealizacji. Ponadto kreatywność pozwala
na skuteczne, a często również innowacyjne podejście do rozmaitych zagadnień, przynosząc innowacyjne rozwiązania albo sukcesy, dające poczucie sprawczości, jak też satysfakcji.

Brak otwartości na nowe pomysły, nie korzystanie z wyobraźni czy twórczych rozwiązań może narazić nas na nudę, monotonię, rutynę i prowadzić do poczucia stagnacji oraz niezadowolenia.

Ważne jest, aby szukać inspiracji i podejmować działania, które wymagają od nas wykorzystania kreatywności
na różne sposoby. Możemy np.: tworzyć, pisać, malować, projektować, fantazjować lub eksperymentować. Dzięki temu będziemy mogli rozwijać i wyrażać siebie w oryginalny sposób, a tym samym cieszyć się poczuciem spełnienia.

1 Comment

  • Agnieszka

    2023-04-13

    Lubię robić coś z niczego, wymyślać nieoczywiste rzeczy dla rzeczy oczywistych, lubię zabawę kreatywnością. Doceniam bardzo momenty, kiedy otwieram się na nieznane, np. kiedy tworząc coś popełnię błąd i zastanawiam się, jak ten błąd można wykorzystać do kontynuacji danego przedsięwzięcia. Interesują mnie nowe perspektywy, punkty widzenia, interpretacje. Kluczową rolę w realizowaniu potrzeby kreatywności odgrywa dla mnie uruchomienie ciekawości i niezakładanie konkretnego celu, coś jak tworzenie mandali.

    Reply

Dodaj swoją strategię lub podziel się opinią

Udostępnij
SPIS TREŚCI